ثبت رضایتمندی
ثبت دیدگاه
تغذیه

۹ خاصیت شگفت انگیز جو بر روی سلامت شما

وفا کرم‌زادگان ۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷ ۵ دقیقه مطالعه

جو یکی از سالم ترین دانه های روی زمین است.

جو یک دانه کامل بدون  گلوتن است که منبعی عالی از ویتامین های مهم، املاح معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان است. تحقیقات نشان میدهد که استفاده از جو در رژیم غذایی تاثیر بسیاری بر روی سلامتی دارد از جمله: کاهش وزن، کاهش قند خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی.

در اینجا ۹ تاثیر شگفت انگیز جو بر روی سلامت بدن را معرفی میکنیم:

 • ارزش غذایی شگفت انگیزی دارد: جو منبع بسیار خوبی از کربوهیدرات و فیبر است. همچنین حاوی فیبر بسیار قدرتمندی به نام بتا گلوکان است. همچنین پروتیین و چربی بالاتری نسبت به سایر غلات دارد. یک فنجان (۷۸ گرم) از جو حاوی املاح بسیار مفیدی است که در جدول زیر مشاهده میکنید. همچنین در یک فنجان جو ۵۱ گرم کربوهیدرات، ۱۳ گرم پروتیین، ۵ گرم چربی و ۸ گرم فیبر وجود دارد. یعنی جو در بین غذاهایی با ارزش بسیار بالا قرار دارد.

  ماده معدنینیاز روزانه
  منگنز191% RDI
  فسفر41% RDI
  منیزیم34% RDI
  مس24% RDI
  آهن20% RDI
  روی20% RDI
  فولات (B9)11% RDI
  تیامین (B1)39% RDI
  پنتوتنیک اسید (B5)10% RDI
 • حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است: جو حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان و مواد مفید دیگری به نام پلی فنول است. همچنین حاوی مقادیر زیادی از آونانترامید (Avenanthramides) است. آونانترامید باعث کاهش فشار خون از طریق افزایش تولید نیتریک اکسید در بدن میشود. تولید این گاز باعث گشادتر شدن رگها و گردش خون بهتر میشود. همچنین این آنتی اکسیدان خواص ضد التهاب و ضد خارش دارد.

 • جو حاوی یک فیبر محلول به نام بتا گلوکان است: جو حاوی مقادری زیادی از یک نوع فیبر محلول به نام بتا گلوکان است. این فیبر در آب حل میشود و یک محلول ژل مانند در روده تولید میکند.خواص این فیبر: کاهش LDL و سطوح کلسترول بدن، کاهش قند خون، احساس سیری،  و افزایش رشد باکتری های مفید در سیستم گوارش.

 • باعث کاهش سطوح کلسترول میشود: جو باعث کاهش خطر بیماری های قلبی از طریق کاهش سطوح کلسترول بدن میشود. همچنین از کلسترول LDL در مقابل اکسیده شدن محافظت میکند.

 • باعث کنترل قند خون میشود: جو به دلیل داشتن بتا گلوکان باعث افزایش حساسیت بدن به انسولین میشود و میتواند در کاهش سطوح قند خون موثر باشد.

 • جو احساس سیری زیادی به شما میدهد و در کاهش وزن موثر است: جو باعث کاهش وزن از طریق دادن احساس سیری به شما میشود. دلیل این احساس این است که جو باعث کاهش سرعت خالی شدن معده میشود و همچنین میزان تولید هورمون سیری را افزایش میدهد.

 • در محافظت از پوست بسیار موثر است: جو در طی سالیان بسیاری در درمان خشکی و خارش پوست مورد استفاده قرار گرفته است و میتواند علایم بسیاری از بیماری های پوستی از جمله اگزما را کاهش دهد.

 • جو میتواند در کاهش خطر ابتلا کودکان به آسم موثر باشد: برخی مطالعات توصیه میکنند که از جو میتوان در جلوگیری از ابتلا به بیماری آسم در نوزادان استفاده کرد.

 • جو باعث از بین رفتن یبوست میشود: مطالعات نشان میدهند که استفاده از سبوس جو توسط افراد سالمند باعث کاهش یبوست میشود.

با کلیک بر روی تبلیغ زیر و مشاهده آن به وبسایت علم بدن کمک می‌کنید تا همیشه مطالب بروز و باکیفیتی را ارایه دهد.

وفا کرم‌زادگان ۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷
دیدگاه کاربران