ثبت رضایتمندی
ثبت دیدگاه
تغذیه

هرآنچه که باید درباره اسید‌های آمینه ضروری بدانید

عباد رمضان‌زاده ۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰ ۱۶ دقیقه مطالعه
فهرست عناوین:

اسیدهای آمینه که غالباً از آن‌ها به عنوان ساختمان پروتئین ها یاد می‌شود، ترکیباتی هستند که نقش بسیار مهمی در بدن انسان ایفا می‌کنند.

اسید‌های آمینه برای پروسه هایی حیاتی مانند ساختن پروتئین و سنتز هورمون‌ها و همچنین فعالیت انتقال دهنده‌های عصبی مورد نیاز هستند. علاوه براین‌ها، استفاده از مکمل‌های اسید‌های آمینه می‌تواند سبب بهبود عملکرد ورزشی فرد شود.

اسید‌های آمینه با اتکا به فاکتورهای مختلف به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم می‌شوند. مجله ورزشی علم بدن با ارائه این مطلب قصد دارد هرآنچه که نیاز است در مورد اسید‌های آمینه ضروری بدانید را خدمت شما ارائه کند. در ادمه با ما همراه باشید.

اسید‌های آمینه ضروری چه هستند؟

اسیدهای آمینه ترکیباتی آلی متشکل از نیتروژن، کربن، هیدروژن و اکسیژن به همراه یک گروه زنجیره‌ای جانبی متغیر هستند.

بدن شما به 20 نوع اسید آمینه مختلف نیاز دارد تا به درستی به رشد کردن و عملکرد خود ادامه دهد. با اینکه هر 20 نوع از این اسید‌های آمینه برای سلامت بدن انسان مهم هستند، اما تنها 9 نوع از آن‌ها هستند که تحت عنوان اسید‌های آمینه ضروری دسته‌ بندی شده‌اند.

هیستیدین ، ​​ایزولوسین ، لوسین ، لیزین ، متیونین ، فنیل‌آلانین ، ترئونین ، تریپتوفان و والین، این 9 اسید آمینه ضروری هستند [۱].

برخلاف اسیدهای آمینه غیر ضروری، اسید‌های آمینه ضروری توسط بدن شما تولید نشده و باید از طریق غذا جذب شوند. گوشت قرمز، تخم مرغ، گوشت پرندگان و سایر پروتئین‌های حیوانی بهترین منابع غذایی برای دریافت اسید‌های آمینه ضروری به حساب می‌آیند.

زمانی که در وعده‌های غذایی خود پروتیئن قرار می‌دهید، این پروتئین به اسید‌های آمینه تجزیه شده و به بدن شما در فعالیت‌های مختلفی مانند ساختن عضله و تنظیم عملکرد سیستم ایمنی کمک می‌کند. [۲].

همانطور که عنوان شد به اسید‌های آمینه‌ای جزء 9 اسید‌آمینه ضروری نیستند اسیدآمینه‌های غیر ضروری گفته می‌شود. این اسید‌های آمینه تنها زمانی به عنوان اسید‌های آمینه ضروری دسته‌بندی می‌شوند که بدن در شرایطی خاص (انواع بیماری‌ها) قادر به تولید آن‌ها و پاسخگویی به نیاز خود نباشد.

به عنوان مثال، آرژنین یک اسید آمینه غیر ضروری به حساب می‌آید اما در صورت ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان، بدن قادر به تولید آن به میزان مورد نیاز خود نخواهد بود [۳].

به همین دلیل است که مکمل آرژنین برای برخی از افراد تجویز می‌شود.

چکیده مطالب

اسید‌های آمینه ضروری توسط بدن تولید نشده و باید از طریق رژیم غذایی دریافت شوند. اسید‌های آمینه غیر ضروری تنها در شرایط خاصی مانند انواع بیماری‌ها به عنوان اسید‌های آمینه ضروری درنظر گرفته می‌شوند.

 

نقش اسید‌های آمینه ضروری در بدن

9 اسید آمینه ضروری در بدن انسان وظایف و فعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

فنیل‌آلانین (Phenylalanine): فنیل آلانین یک پیش ماده برای انتقال دهنده‌‌های عصبی تیروزین ، دوپامین ، اپی نفرین و نوراپی نفرین است. این ماده نقشی اساسی در ساختار و عملکرد پروتئین‌ها و آنزیم‌ها و همچنین تولید سایر اسید‌های آمینه بازی می‌کند [۴].

والین (Valine): والین یکی از سه اسید‌های آمینه شاخه‌ای است. این بدان معناست که این اسید آمینه در یک طرف ساختار مولکولی خود یک زنجیره شاخه‌ای دارد. والین به رشد و احیا عضله کمک کرده و در تولید انرژی ایفا نقش می‌کند [۵].

ترئونین (Threonine): ترئونین قسمت اصلی از ساختار پروتئین‌هایی مانند کولاژن و الاستین است که بسیار برای ترکیبات پوست و بافت‌ همبند حائز اهمیت هستند. ترئونین همچنین در متابولیسم چربی و عملکرد سیستم ایمنی نیز نقش دارد [۶].

تریپتوفان (Tryptophan): با اینکه این اسید آمینه اکثرا با ایجاد خواب آلودگی شناخته می‌شود اما در بدن انسان وظایف دیگری را نیز بر عهده دارد. تریپتوفان برای حفظ تعادل مناسب نیتروژن مورد نیاز بوده و به عنوان پیش ماده برای سروتونین، یک انتقال دهده عصبی تنظیم کننده اشتها، خواب و خلق و خو، عمل می‌کند[۷].

متونین (Methionine): منونین در سم زدایی و متابولیسم بدن نقشی اساسی ایفا می‌کند. این اسید آمینه همچنین برای رشد بافت و جذب روی (زینک) و سلنیم، موادی معدنی که برای سلامتی شما حیاتی هستند، مورد نیاز است [۸].

لوسین (Leucine): همانند والین، لوسین نیز یک اسید آمینه شاخه‌ای بوده و برای سنتز پروتئین و بازسازی عضله نقشی کلیدی بازی می‌کند. این اسید آمینه همجنین به تنظیم سطوح قند خون، تحریک ترمیم زخم و تولید هورمون رشد نیز کمک می‌کند [۹].

ایزولوسین (Isoleucine): ایزولوسین سومین و آخرین اسید آمینه شاخه‌ای است که در متابولیسم عضله نقش داشته و به شدت بر روی بافت عضلات متمرکز است. این سید آمینه همچنین برای عملکرد سیستم ایمنی، تولید هموگلوبین و تنظیم انرژی نیز مهم تلقی می‌شود [۱۰].

لیزین (Lysine): لیزین در سنتز پروتئین، تولید آنزیم و هورمون و جذب کلسیم نقشی اساسی بازی می‌کند. این اسید آمینه همچنین در تولید انرژی، عملکرد سیستم ایمنی و تولید کولاژن و الاستین مهم تلقی می‌شود [۱۱].

هیستیدین (Histidine): برای تولید هیستامین، یک انتقال دهنده عصبی که برای پاسخ ایمنی، هضم ، عملکرد جنسی و چرخه‌های بیدار شدن و خواب، بسیار حیاتی است. این اسید آمینه همچنین برای حفظ غلاف میلین ، سدی محافظتی که سلولهای عصبی شما را محاصره می کند بسیار مهم تلقی می‌شود [۱۲].

همانطور که ملاحظه می‌فرمایید، اسید‌های آمینه در بسیاری از پروسه‌های حیاتی بدن نقشی محوری دارند.

با اینکه اسید‌های آمینه بیشتر به دلیل نقششان در رشد و بازسازی عضلات شناخته‌ می‌شوند اما بدن انسان بیش از این‌ها به آن‌ها تکیه می‌کند. به همین دلیل، کمبود اسید‌های آمینه می‌تواند بر روی کل بدن شما از جمله اعصاب، سیستم های تولید مثل، ایمنی و گوارش تاثیر بگذارد.

چکیده مطالب

هر 9 اسید آمینه ضروری نقش‌های متنوعی را در بدن بر عهده دارند. آن‌ها در فرآیندهای مهمی از جمله رشد بافت ، تولید انرژی ، عملکرد سیستم ایمنی و جذب مواد مغذی نقش دارند.

 

فواید استفاده از مکمل‌های حاوی اسید‌های آمینه ضروری

درحالی که اسید‌های آمینه ضروری را می‌توان در گروه‌های غذایی خاص یافت اما استفاده از مکمل‌های حاوی آن‌ها نیز به تاثیرات مثبتی بر سلامتی ارتباط داده شده است.

بهبود خلق و خواب

تریپتوفان برای تولید سروتونین، ماده‌ای شیمیایی که به عنوان یک انتقال دهنده عصبی در بدن شما عمل می کند مورد نیاز است.

سروتونین تنظیم کننده اصلی خلقی، خواب و رفتارهاست.

در حالی که سطح پایین سروتونین با خلق و خوی افسرده و اختلالات خواب مرتبط است، مطالعات متعددی نشان داده‌اند که مصرف مکمل تریپتوفان می‌تواند باعث کاهش علائم افسردگی، تقویت خلق و خو و بهبود خواب شود [۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷].

یک مطالعه 19 روزه بر روی 60 زن مسن نشان داد مصرف روزانه یک گرم تریپتوفان، در مقایسه با دارونما می‌تواند به افزایش انرژی و خوشحالی فرد افراد منجر شود [۱۸].

بهبود عملکرد ورزشی

استفاده از سه اسید آمینه ضروری شاخه‌ای برای اهدافی مانند کاهش خستگی ، بهبود عملکرد ورزشی و تحریک ریکاوری عضلات بعد از تمرین بسیار رواج دارد.

در یک مطالعه با حضور 16 ورزشکار با سابقه تمرینات مقاومتی، مصرف مکمل های اسید آمینه شاخه‌ای بهبود عملکرد، بهبود ریکاوری عضله و کاهش درد عضلات را نسبت به مصرف دارونما نشان داد [۱۹].

بازبینی اخیری از هشت مطالعه  نیز نشان داد که مکمل اسیدهای آمینه شاخه‌ای در بهبود ریکاوری عضله و کاهش درد بعد از تمرین موثر هستند. [۲۰].

علاوه بر این، مصرف 4 گرم لوسین در روز به مدت 12 هفته به بهبود عملکرد قدرتی در مردان بدون سابقه تمرینی منجر شد که این نشان می‌دهد که اسیدهای آمینه ضروری می توانند برای افراد غیر ورزشکار نیز سودمند باشند [۲۱].

جلوگیری از ریزش عضلات

ریزش عضلات یا همان کاهش عضلات بدن یك عارضه‌ی جانبی شایع بیماری‌های طولانی مدت و استراحت‌های طولانی مدت در رختخواب است که در افراد مسن‌تر شایع‌تر خواهد بود.

اما اسید‌های آمینه ضروری می‌توانند از تجزیه و ریزش عضلات جلوگیری کرده و به حفظ عضلات بدن کمک کنند.

یک مطالعه 10 روزه روی 22 بزرگسال مسن در زمان استراحت نشان داد افرادی که روزانه 15 گرم ترکیبی اسیدهای آمینه ضروری دریافت کرده‌اند، توانسته‌اند سنتز پروتئین عضله را به مقدار ثابت حفظ کنند، در حالی که این روند در گروه دارونما با 30 درصد کاهش همراه بوده است. [۲۲].

علاوه براین، مصرف مکمل‌های اسید آمینه ضروری در حفظ توده خالص بدن در افراد مسن و ورزشکاران نیز موثر نشان داده شده است[۲۳، ۲۴].

کمک به کاهش وزن

برخی از مطالعات بر روی انسان و حیوان نشان داده‌اند که اسیدهای آمینه شاخه‌ای ممکن است کاهش چربی را تحریک کنند.

به عنوان مثال ، یک مطالعه هشت هفته ای در 36 مرد با سابقه تمرینات قدرتی، نشان داد که مصرف 14 گرم از مکمل‌های اسیدهای آمینه شاخه‌ای در روز  به طور قابل توجهی در مقایسه با پروتئین وی و یک نوع نوشیدنی ورزشی درصد چربی بدن را کاهش می‌دهد[۲۵].

یک مطالعه بر روی موش‌ها نیز نشان داد که رژیم غذایی حاوی 4 درصد مکمل لوسین، باعث کاهش وزن و چربی بدن می‌شود  [۲۶].

با این حال ، مطالعات دیگر که به بررسی ارتباط احتمالی بین اسیدهای آمینه شاخه‌ای و کاهش وزن پرداخته‌اند،  با تناقض همراه بوده‌اند. بنابراین، برای تعیین اینکه آیا این اسیدهای آمینه قادرند روند کاهش وزن را بهبود بخشند یا خیر مطالعات بیشتری مورد نیاز است [۲۷، ۲۸].

چکیده مطالب

برخی از مکمل اسیدهای آمینه ضروری ممکن است به بهبود خلق و خوی ، افزایش عملکرد ورزش ، جلوگیری از ریزش عضلات و بهبود روند کاهش وزن کمک کند.

 

منابع غذایی و مقدار توصیه شده برای مصرف اسید‌های آمینه ضروری

از آنجا که بدن شما نمی‌تواند اسیدهای آمینه ضروری را تولید کند، باید از طریق رژیم غذایی نسبت به دریافت آن‌ها اقدام نمود.

خوشبختانه، بسیاری از غذاها سرشار از اسیدهای آمینه ضروری هستند.

مقدار توصیه شده 9 اسید آمینه ضروری در ایالات متحده به ازای یک کیلوگرم از وزن بدن به شکل زیر تعریف شده است:

 • هیستیدین: 14 میلی‌گیرم
 • ایزولوسین: 19 میلی‌گیرم
 • لوسین: 42 میلی‌گیرم
 • لیزین: 38 میلی‌گیرم
 • متونین: (بعلاوه اسید آمینه غیر ضروری سیستئین): 19 میلی‌گیرم
 • فنیل آلانین (بعلاوه اسید آمینه غیر ضروری تیروزین): 33 میلی‌گیرم
 • ترئونین: 20 میلی‌گیرم
 • تریپتوفان: 5 میلی‌گیرم
 • والین: 24 میلی‌گیرم

غذاهایی که هر 9 اسیدآمینه ضروری را شامل می‌شوند، پروتئین کامل لقب خواهند گرفت.

منابع پروتئینی کامل عبارت‌اند از:

 • گوشت قرمز
 • غذاهای دریایی
 • پرندگان
 • انواع تخم مرغ
 • محصولات لبنی

سویا، کینوآ و گندم سیاه نیز از جمله منابع پروتئینی کامل گیاهی به شمار می‌آیند و هر 9 اسید آمینه ضروری را شامل می‌شوند. [۲۹].

سایر منابع پروتییینی گیاهی مانند لوبیاها و آجیل‌ها به عنوان منابع پروتئینی غیر کامل شناخته می‌شوند زیر حداقل یک یا بیشتر از یک اسید آمینه ضروری را شامل نمی‌شوند.

با این‌حال، اگر شما از یک رژیم غذایی گیاهخواری پیروی می‌کنید می‌توانید با مصرف منابع پروتئینی گیاهی مختلف از رسیدن همه‌ی اسید‌های آمینه ضروری به بدن خود اطمینان حاصل کنید.

به عنوان مثال، با انتخاب انواع پروتئین‌های غیرکامل (ناقص) مانند لوبیا، آجیل، دانه‌ها، غلات و سبزیجات می‌توانید اطمینان حاصل کنید که نیازهای اسید آمینه ضروری شما برآورده می‌شود؛ حتی اگر تصمیم بگیرید که محصولات حیوانی را از برنامه غذایی خود حذف نکنید.

چکیده مطالب

هر دو فرآورده‌های حیوانی و گیاهی مانند گوشت ، تخم مرغ ، کینوآ و سویا می توانند حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری باشند و پروتئین‌های کاملی محسوب می شوند.

 

چکیده

9 اسید آمینه ضروری وجود دارد که باید آن‌ها را از طریق رژیم غذایی دریافت کرد: هیستیدین، ​​ایزولوسین، لوسین، لیزین، متیونین، فنیل آلانین، ترئونین، تریپتوفان و والین.

این اسید‌های آمینه برای فعالیت‌هایی مانند سنتز پروتئین ، ترمیم بافت‌ها و جذب مواد مغذی بسیار حیاتی هستند.

برخی از اسید‌های آمینه ضروری نیز ممکن است از ریزش عضلات جلوگیری کرده و خلق و خوی، خواب، عملکرد ورزشی و  روند کاهش وزن را بهبود بخشند.

خوشبختانه، این ترکیبات حیاتی در بسیاری از غذاهای گیاهی و حیوانی  یافت می‌شوند و می‌توان از طریق یک رژیم غذایی سالم و متعادل نیاز بدن به آن‌ها را برطرف نمود.

 امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. با ما در بخش نظرات در ارتباط باشید. مجله ورزشی علم بدن آماده است تا با ارائه مقالات به روز و علمی به سوالات شما پاسخ دهد. شما همراهان گرامی مجله ورزشی علم بدن همچنین می‌توانید با مراجعه به کانال تلگرامی ما در جریان آخرین مقالات و مطالب مجله قرار بگیرید.

با کلیک بر روی تبلیغ زیر و مشاهده آن به وبسایت علم بدن کمک می‌کنید تا همیشه مطالب بروز و باکیفیتی را ارایه دهد.

1.

"Essential amino acids: master regulators of nutrition and environmental footprint?".[PubMed]

2.

Wu G. "Amino acids: metabolism, functions, and nutrition. - PubMed - NCBI". Amino Acids. 2009 May;37(1):1-17. doi: 10.1007/s00726-009-0269-0. Epub 2009 Mar 20. Research Support, N.I.H., Extramural; Research Support, Non-U.S. Gov't; Research Support, U.S. Gov't, Non-P.H.S.; Review[PubMed]

3.

"Targeting amino acid metabolism in cancer growth and anti-tumor immune response".[PubMed]

4.

PubChem. "Phenylalanine | C9H11NO2 - PubChem". Phenylalanine | C9H11NO2 | CID 6140 - structure, chemical names, physical and chemical properties, classification, patents, literature, biological activities, safety/hazards/toxicity information, supplier lists, and more.[link]

5.

PubChem. "Valine | C5H11NO2 - PubChem". Valine | C5H11NO2 | CID 6287 - structure, chemical names, physical and chemical properties, classification, patents, literature, biological activities, safety/hazards/toxicity information, supplier lists, and more.[link]

6.

PubChem. "L-Threonine | C4H9NO3 - PubChem". L-Threonine | C4H9NO3 | CID 6288 - structure, chemical names, physical and chemical properties, classification, patents, literature, biological activities, safety/hazards/toxicity information, supplier lists, and more.[link]

7.

PubChem. "Tryptophan | C11H12N2O2 - PubChem". Tryptophan | C11H12N2O2 | CID 6305 - structure, chemical names, physical and chemical properties, classification, patents, literature, biological activities, safety/hazards/toxicity information, supplier lists, and more.[link]

8.

PubChem. "Methionine | C5H11NO2S - PubChem". Methionine | C5H11NO2S | CID 6137 - structure, chemical names, physical and chemical properties, classification, patents, literature, biological activities, safety/hazards/toxicity information, supplier lists, and more.[link]

9.

PubChem. "Leucine | C6H13NO2 - PubChem". Leucine | C6H13NO2 | CID 6106 - structure, chemical names, physical and chemical properties, classification, patents, literature, biological activities, safety/hazards/toxicity information, supplier lists, and more.[link]

10.

PubChem. "l-Isoleucine | C6H13NO2 - PubChem". l-Isoleucine | C6H13NO2 | CID 6306 - structure, chemical names, physical and chemical properties, classification, patents, literature, biological activities, safety/hazards/toxicity information, supplier lists, and more.[link]

11.

PubChem. "Lysine | C6H14N2O2 - PubChem". Lysine | C6H14N2O2 | CID 5962 - structure, chemical names, physical and chemical properties, classification, patents, literature, biological activities, safety/hazards/toxicity information, supplier lists, and more.[link]

12.

PubChem. "Histidine | C6H9N3O2 - PubChem". Histidine | C6H9N3O2 | CID 6274 - structure, chemical names, physical and chemical properties, classification, patents, literature, biological activities, safety/hazards/toxicity information, supplier lists, and more.[link]

13.

Jenkins TA , et al. "Influence of Tryptophan and Serotonin on Mood and Cognition with a Possible Role of the Gut-Brain Axis. - PubMed - NCBI". Nutrients. 2016 Jan 20;8(1). pii: E56. doi: 10.3390/nu8010056. Research Support, Non-U.S. Gov't; Review[PubMed]

14.

Markus CR , et al. "Effect of different tryptophan sources on amino acids availability to the brain and mood in healthy volunteers. - PubMed - NCBI". Psychopharmacology (Berl). 2008 Nov;201(1):107-14. doi: 10.1007/s00213-008-1254-0. Epub 2008 Jul 23. Randomized Controlled Trial; Research Support, Non-U.S. Gov't[PubMed]

15.

Parker G and Brotchie H. "Mood effects of the amino acids tryptophan and tyrosine: 'Food for Thought' III. - PubMed - NCBI". Acta Psychiatr Scand. 2011 Dec;124(6):417-26. doi: 10.1111/j.1600-0447.2011.01706.x. Epub 2011 Apr 12. Research Support, Non-U.S. Gov't; Review[PubMed]

16.

"Preliminary randomized double-blind placebo-controlled trial of tryptophan combined with fluoxetine to treat major depressive disorder: antidepressant and hypnotic effects.".[PubMed]

17.

"Updates on Nutraceutical Sleep Therapeutics and Investigational Research".[PubMed]

18.

Mohajeri MH , et al. "Chronic treatment with a tryptophan-rich protein hydrolysate improves emotional processing, mental energy levels and reaction time in middle-aged w... - PubMed - NCBI". Br J Nutr. 2015 Jan 28;113(2):350-65. doi: 10.1017/S0007114514003754. Epub 2015 Jan 9. Randomized Controlled Trial; Research Support, Non-U.S. Gov't[PubMed]

19.

Waldron M , et al. "The effects of acute branched-chain amino acid supplementation on recovery from a single bout of hypertrophy exercise in resistance-trained athletes. - PubMed - NCBI". Appl Physiol Nutr Metab. 2017 Jun;42(6):630-636. doi: 10.1139/apnm-2016-0569. Epub 2017 Jan 27. Randomized Controlled Trial[PubMed]

20.

Rahimi MH , et al. "Branched-chain amino acid supplementation and exercise-induced muscle damage in exercise recovery: A meta-analysis of randomized clinical trials. - PubMed - NCBI". Nutrition. 2017 Oct;42:30-36. doi: 10.1016/j.nut.2017.05.005. Epub 2017 May 18. Meta-Analysis[PubMed]

21.

Ispoglou T , et al. "Daily L-leucine supplementation in novice trainees during a 12-week weight training program. - PubMed - NCBI". Int J Sports Physiol Perform. 2011 Mar;6(1):38-50. Controlled Clinical Trial; Research Support, Non-U.S. Gov't[PubMed]

22.

Ferrando AA , et al. "EAA supplementation to increase nitrogen intake improves muscle function during bed rest in the elderly. - PubMed - NCBI". Clin Nutr. 2010 Feb;29(1):18-23. doi: 10.1016/j.clnu.2009.03.009. Epub 2009 May 5. Research Support, N.I.H., Extramural[PubMed]

23.

Dillon EL , et al. "Amino acid supplementation increases lean body mass, basal muscle protein synthesis, and insulin-like growth factor-I expression in older women. - PubMed - NCBI". J Clin Endocrinol Metab. 2009 May;94(5):1630-7. doi: 10.1210/jc.2008-1564. Epub 2009 Feb 10. Research Support, N.I.H., Extramural; Research Support, Non-U.S. Gov't[PubMed]

24.

Dudgeon WD , et al. "In a single-blind, matched group design: branched-chain amino acid supplementation and resistance training maintains lean body mass during a calori... - PubMed - NCBI". J Int Soc Sports Nutr. 2016 Jan 5;13:1. doi: 10.1186/s12970-015-0112-9. eCollection 2016. Randomized Controlled Trial; Research Support, Non-U.S. Gov't[PubMed]

25.

"Consuming a supplement containing branched-chain amino acids during a resistance-training program increases lean mass, muscle strength and fat loss".[PubMed]

26.

Vianna D , et al. "Long-term leucine supplementation reduces fat mass gain without changing body protein status of aging rats. - PubMed - NCBI". Nutrition. 2012 Feb;28(2):182-9. doi: 10.1016/j.nut.2011.04.004. Epub 2011 Aug 26. Research Support, Non-U.S. Gov't[PubMed]

27.

Leenders M , et al. "Prolonged leucine supplementation does not augment muscle mass or affect glycemic control in elderly type 2 diabetic men. - PubMed - NCBI". J Nutr. 2011 Jun;141(6):1070-6. doi: 10.3945/jn.111.138495. Epub 2011 Apr 27. Randomized Controlled Trial[PubMed]

28.

Baum JI , et al. "Leucine supplementation at the onset of high-fat feeding does not prevent weight gain or improve glycemic regulation in male Sprague-Dawley rats. - PubMed - NCBI". J Physiol Biochem. 2016 Dec;72(4):781-789. Epub 2016 Aug 20.[PubMed]

29.

Michelfelder AJ. "Soy: a complete source of protein. - PubMed - NCBI". Am Fam Physician. 2009 Jan 1;79(1):43-7.[PubMed]

عباد رمضان‌زاده ۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
دیدگاه کاربران