ثبت رضایتمندی
ثبت دیدگاه
تغذیه

قبل از تمرین چه بخوریم؟

عباد رمضان‌زاده ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰ ۱۵ دقیقه مطالعه
فهرست عناوین:

وعده قبل از تمرین یکی از مهم‌ترین وعده‌های یک بدنساز دز طول روز به حساب می‌آید. اما قبل تمرین باید چه بخوریم؟ بهترین غذا برای قبل از تمرین چیست؟ آیا می‌توانیم قبل از تمرین مکمل استفاده کنیم؟ قبل از تمرین چقدر پروتئین، کربوهیدرات و چربی مصرف کنیم؟ چقدر قبل از تمرین آب می‌توانیم آب بنوشیم؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال‌ها ادامه این مطلب را از مجله ورزشی علم بدن دنبال کنید.

 

اهمیت وعده قبل از تمرین

مصرف درست غذا و مکمل پیش از تمرین نه تنها باعث بهبود عملکرد فرد ورزشکار می‌شود، بلکه از آسیب رسیدن به عضلات نیز جلوگیری می‌کند [۱].

هر یک از درشت مغذی‌‌ها قبل از تمرین نقش مهمی را ایفا خواهند کرد. البته مصرف هر یک از آن‌ها می‌تواند بسته به نوع تمرین، هدف ورزشکار و دیگر فاکتور‌های فردی متفاوت باشد [۲].

 

نقش درشت مغذی‌ها پیش از تمرین

همانطور که می‌دانید درشت مغذی‌ها از کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها تشکیل شده که مقدار و نحوه مصرف هر یک از آن‌ها می‌تواند بر روی عملکرد ورزشکار تاثیر مستقیم بگذارد.

کروهیدرات‌‌ها

عضلات بدن از گلوکز موجود در کربوهیدرات‌ها به عنوان سوخت استفاده می‌کنند. بدن انسان گلیکوژن ناشی از  گلوکز را عمدتا در عضلات و کبد ذخیره می‌کند. ذخایر گلیکوژن در تمرینات پرشدت و کوتاه مدت منبع اصلی انرژی بدن به شمار می‌روند [۳].

 اما در تمریناتی که مدت زمان بیشتری به طول می‌انجامند، نسبت استفاده از هر نوع کربوهیدرات‌ها به فاکتور‌های مختلفی نظیر شدت تمرین، نوع تمرین و رژیم غذایی کلی فرد مربوط می‌شود [۳].

ذخایر گلیکوژن عضلات بدن محدود هستند و با خالی شدن این ذخایر، عملکرد فرد با کاهش کیفیت مواجه خواهد شد [۴، ۵، ۶].

مطالعات در این زمینه دائما نشان داده‌اند که کربوهیدرات‌ها می‌توانند ذخایر گلیکوژن و استفاده از آن‌ها را افزایش داده درحالی که اکسیداسیون کربوهیدرات در طول تمرین را نیز تقویت می‌کنند [۶، ۷، ۸].

متد بارگیری کربوهیدرات که یک معمولا یک دوره یک تا 7 روزه با افزایش کربوهیدرات مصرفی را شامل می‌شود، به عنوان یک روش پرکاربرد برای به حداکثر رساندن ذخایر گلیکوژن به کار می رود [۷، ۸].

پروتئین‌ها

مطالعات بسیاری با هدف بررسی نقش پروتئین‌ها در سنتز پروتئین به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف این درشت مغذی‌ها (به تنهایی یا به همراه کربوهیدرات‌ها) پیش از تمرین به افزایش سنتز پروتئین منجر خواهد شد [۹، ۱۰، ۱۱].

یک مطالعه همچنین نشان داد زمانی که شرکت‌کنندگان در مطالعه بعد از مصرف 20 گرم پروتئین به تمرین کردن پرداختند واکنش آنابولیکی بهتری از جلسه تمرینی دریافت کردند [۱۱].

سایر مزایای مصرف پروتئین قبل از تمرین به شرح زیر است:

 • پاسخ آنابولیکی بهتر و رشد عضلانی بیشتر [۹، ۱۲]
 • بهبود ریکاوری عضلات [۱۲]
 • افزایش قدرت و همچنین توده عضلانی بدن [۱۳]
 • بهبود عملکرد عضلات [۹، ۱۲، ۱۳]

چربی‌ها

درحالی که بدن از گلیکوژن برای تمرینات پر شدت و کوتاه مدت به عنوان سوخت استفاده می‌کند اما این چربی‌ها هستند که به عنوان سوخت اصلی بدن در تمرینات بلند مدت و با شدت متوسط رو به پایین عمل خواهند کرد [۱۴].

مطالعاتی وجود دارند که به بررسی تاثیر مصرف چربی‌ها در عملکرد ورزشی پرداخته‌اند اما این مطالعات رژیم غذایی پر چربی ورزشکاران را در یک دوره بلند مدت مورد مطالعه قرار داده‌اند و نه فقط قبل از تمرین [۱۵، ۱۶].

به عنوان مثال، یک مطالعه به این نتیجه رسید که افزایش 40 درصدی چربی به رژیم غذایی دوندگانی سالم با سابقه تمرینی قابل قبول در یک دوره 4 هفته‌ای می‌تواند به افزایش استقامت آن‌ها در دویدن منجر شود [۱۵].

چکیده مطالب

کربوهیدرات‌ها کمک می‌کنند تا ذخایر گلیکوژن به حداکثر رسیده و این مسئله می‌تواند در فعالیت‌های کوتاه مدت پر شدت به ما کمک کند.

چربی‌ها در فعالیت‌های بلند مدت‌تر و با شدت پایین به ما کمک می‌کنند تا عملکرد بهتری داشته باشیم.

پروتئین‌ها باعث افزایش سنتز پروتئین عضلات شده و به ریکاوری عضلات کمک می‌کنند.

 

زمانبندی وعده قبل از تمرین

زمانبندی وعده‌ها یکی از کلیدی‌ترین اصول غذا خوردن برای ورزشکاران بوده و وعده قبل از تمرین نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای به حداکثر رساندن کیفیت تمرین خود پیشنهاد می‌شود که 2 الی 3 ساعت پیش از تمرین یک وعده کامل متشکل از کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها را میل کنید.

خیلی از افراد توانایی یا شرایط خوردن یک وعده کامل را 2 الی 3 ساعت قبل از تمرین ندارند. نکته قابل توجه برای این افراد این است که هرچه وعده غذایی به تمرین نزدیک‌تر می‌شود باید از حجم آن کاسته شده و غذاهای راحت هضم‌تری در آن گنحانده شود. به عنوان مثال، اگر 45 الی 60 دقیقه قبل از تمرین وعده پیش از تمرین خود را میل می‌کنید بهتر است غذاهایی که هضم آن‌ها ساده تر بوده را انتخاب کنید. همچنین پیشنهاد می‌شود که بخش عمده‌ای از غذای خود را از کربوهیدرات‌ها انتخاب کرده مقداری هم پروتئین در آن بگنجانید. اینکار باعث می‌شود هنگام تمرین مشکلاتی مثل درد شکم به سراغ شما نیایند.

چکیده مطالب

توصیه می‌شود که 2 الی 3 ساعت پیش از تمرین یک وعده کامل میل شود. اگر وعده‌ غذایی به تمرین نزدیک‌تر می‌شود باید از حجم آن کاسته شده و غذاهایی راحت هضم‌تری در آن گنحانده شود.

 

نمونه‌هایی از یک وعده قبل از تمرین

نوع غذاها و مقدار آن‌ها کاملا نسبت به شرایط بدنی و تمرینی هر فرد متفاوت خواهد بود. اما یک قاعده کلی به ما می‌گوید که پیش از تمرینی ترکیبی از کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها را مصرف کنیم.

اگر قصد دارید پیش از تمرین خود چربی مصرف کنید بهتر است آن را چند ساعت قبل از تمرین میل کنید [۲].

نمونه‌هایی از وعده‌های غذایی قبل از تمرین در لیست زیر شرح داده شده است:

اگر 2 الی 3 ساعت با تمرین فاصله دارید:

 • نان غلات کامل + گوشت قرمز یا سفید بدون چربی+ سالاد و سبزیجات به مقدار دلخواه
 • املت تخم مرغ + نان غلات کامل+ چند هبه آووکادو+ یک فنجان میوه
 • گوشت قرمز یا سفید+ برنج قهوه‌ای+ سبزیجات پخته

اگر 2 ساعت با تمرین فاصله دارید:

 • غلات کامل + شیر
 • یک فنجان جو دو سر پخته به همراه موز و بادام درختی خرد شده
 • ساندویچ کره بادام درختی طبیعی با نان غلات کامل

اگر کم‌تر از یک ساعت با تمرین فاصله دارید:

 • ماست یونانی + میوه
 • یک تکه میوه مثل سیب، موز یا پرتغال

لازم به ذکر است نیازی نیست همه این وعده‌ها را با هم میل کنید. برای کسب بهترین نتیجه بهتر است زمانبندی‌های مختلف را امتحان کرده و مشاهده کنید که کدام یک از آن‌ها برای شما بهترین بازده را خواهند داشت.

چکیده مطالب

ترکیبی از کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها برای مصرف پیش از تمرین توصیه می‌شوند. اگر می‌خواهید چربی‌ها را نیز در وعده پیش از تمرین خود قرار دهید بهتر است آن را چند ساعت قبل از تمرین مثل کنید.

 

مصرف مکمل قبل از تمرین

علاوه بر مواد غذایی، مصرف مکمل‌های ورزشی نیز پیش از تمرین می‌تواند به بهبود عملکرد ورزشکار منجر شود:

کراتین

به احتمال زیاد،  کراتین پر استفاده‌ترین مکمل ورزشی در بین ورزشکاران است.

مصرف این مکمل می‌تواند به افزایش حجم عضلات، افزایش سایز تار‌های عضلانی، افزایش قدرت و استقامت و همچنین کاهش خستگی منجر شود [۱۷، ۱۸].

کراتین مکملی است که علاوه بر مصرف قبل از تمرین می‌تواند در بعد از تمرین و وعده‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد. برای اطلاع از نحوه مصرف و همچنین بایدها و نبایدهای مربوط به مکمل کراتین می‌توانید مقالات مربوط به کراتین را از مجله ورزشی علم بدن مطالعه کنید.

کافئین

علاوه بر مزایای دیگر، تاثیر مثبت کافئین در بهبود عملکرد ورزشی، افزایش قدرت و استقامت، و همچنین تسریع روند چربی سوزی ثابت شده است [۱۷، ۱۹].

کافئین در چای، قهوه و نوشیدنی‌های انرژی زا موجود بوده اما کمپانی‌های تولید مکمل آن را در مکمل‌های قبل تمرین نیز قرار می‌دهند. اما در حقیقت مهم نیست که کافئین را به چه شکل مصرف می‌کنید و فارغ از شیوه دریافت، تاثیر آن بر روی عملکرد ورزشی یکسان خواهد بود.

تاثیرات کافئین، 90 دقیقه بعد از مصرف آن به اوج می‌رسد. اما مطالعات همچنین از تاثیرات مثبت کراتین حدود 15 الی 60 دقیقه بعد از مصرف نیز خبر داده‌اند [۲۰].

بی سی ای ای ها BCAAs

اسید‌های آمینه شاخه‌ای یا همان BCAAs از سه اسید آمینه ضروری لوسین، ایزولوسین و والین تشکیل شده‌اند.  مطالعات نشان داده‌اند که مصرف BCAAs قبل از تمرین می‌تواند آسیب عضلانی را کاهش داده و سنتز پروتئین عضلات را افزایش دهد [۱۰، ۲۱].

دریافت یک دوز حداقل 5 گرمی از مکمل بی سی ای ای پیش از تمرین می‌تواند بر روی موارد عنوان شده تاثیر گذار باشد[۲۱].

بلاآلانین

بتا-آلانین اسید آمینه‌ای است که ذخایر کارنوزین عضلات شما را افزایش می‌دهد و می‌تواند بر روی فعالیت‌های ورزشی شدت بالا یا پایین شما تاثیر گذار باشد.

مطالعات تایید کرده‌اند که بتا- آلانین می‌تواند ظرفیت تمرین و تحمل عضلات را افزایش داده و موجب کاهش خستگی شود [۲۲، ۲۳، ۲۴].

دوز روزانه توصیه شده برای مصرف بتا-آلانین 2-5 گرم است و این بدان معناست که حداقل 0.5  گرم از این مکمل باید قبل از تمرین مصرف شود [۲۵].

مکمل‌های قبل از تمرین ترکیبی؛ Pre-Workouts

 

برخی از تولید‌کنندگان مکمل‌ها اقدام به تولید محصولاتی می‌کنند که ترکیبی از مکمل‌های مذکور را شامل می‌شوند که می‌تواند بر روی عملکرد ورزشی تاثیر مثبت بگذارد [۲۶].

کافئین، کراتین، بلا-آلانین، اسید‌های آمینه شاخه‌ای، آرژنین و ویتامین‌های B متداول‌ترین ترکیباتی هستند که در مکمل‌های قبل از تمرین به کار می‌روند [۲۶، ۲۷].

بر اساس مطالعات، مکمل‌های Pre-Workout می‌توانند عملکرد ورزشی، قدرت، مقاومت، قدرت بی‌هوازی، زمان واکنش، تمرکز و هشیاری را بهبود بخشند [۲۶، ۲۷].

دوز مصرف این مکمل‌ها به شرکت تولید کننده و ترکیبات اعمال شده بستگی دارد اما معمولا مصرف آن‌ها 30 الی 45 دقیقه پیش از تمرین توصیه می‌شود.

چکیده مطالب

مصرف کافئین، کراتین، بلا-آلانین و اسید‌های آمینه شاخه‌ای قبل از تمرین توصیه شده و مصرف مکمل‌های ترکیبی قبل از تمرین (Pre-Workouts) نیز می‌تواند چندید مزیت مختلف را به همراه داشته باشد.

 

آب نوشیدن قبل از تمرین

 بدن انسان برای ادامه حیات و فعالیت به آب نیاز دارد. نوشیدن مقدار کافی آب و هیدراته ماندن می‌تواند سبب حفظ توان تمرینی و حتی افزایش آن شود درحالی که کم آبی و دهیدراته شدن سبب کاهش کیفیت عملکرد ورزشی خواهد شد [۲۸، ۲۹، ۳۰، ۳۱].

مطالعات مصرف آب و سدیم را باهم پیش از تمرین توصیه کرده و نتیجه این کار را بالانس بهتر مایعات در بدن اعلام کرده‌اند [۳۲، ۳۳].

کالج آمریکایی طب ورزشی (ACSM)، نوشیدن 0.5 الی 0.6 لیتر آب را در فاصله 4 ساعت مانده به تمرین و نوشیدن 0.23 الی 0.35 آب را حدود 12 دقیقه پیش از تمرین توصیه می‌کند. این موسسه همچنین نوشیدن مایعات همراه سدیم را برای باقی ماندن بیشتر آب در بدن توصیه می‌کند [۳۲].

نوشیدن آب برای عملکرد شما حیاتی بوده و مصرف نوشیدنی‌های حاوی سدیم که باعث بالانس مایعات بدن و جلوگیری از بی آبی می‌شوند توصیه می‌شود.

 

جمع بندی

برای رسیدن به توان تمرینی حداکثری بسیار مهم است که مواد غذایی درست را به بدن خود برسانید.

کربوهیدرات‌ها به توانایی بدن شما برای استفاده حداکثر از گلیکوژن کمک کرده و در تمرینات کوتاه مدت پر شدت می‌توانند سبب بهبود عملکرد ورزشی شوند. از طرفی دیگر چربی‌ها سوخت بدن برای فعالیت‌های طولانی‌‌تر را فراهم می‌کنند.

خوردن پروتئین‌ها می‌تواند سبب افزایش سنتز پروتئین شده، از آسیب عضلانی جلوگیری کند و ریکاوری را بهبود بخشد.

نوشیدن آب کافی و هیدراته بودن نیز برای حفظ و گاها افزایش توان تمرین ضروری بوده و بی آبی می‌تواند به کاهش توانایی شما در تمرین کردن منجر شود.

وعده‌های غذایی پیش از تمرین می‌توانند 3 ساعت تا 30 دقیقه پیش از تمرین مصرف شوند. بهتر است در این وعده، به ویژه اگر نزدیک به تمرین غذا می‌خوریم، غذاهایی که راحت‌تر هضم می‌شوند را انتخاب کنیم. بعلاوه، مکمل‌های مختلفی نیز وجود دارند که مصرف آن‌ها پیش از تمرین می‌تواند به بهبود عملکرد تمرینی شما منجر شود.

امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. با ما در بخش نظرات در ارتباط باشید. مجله ورزشی علم بدن آماده است تا با ارائه مقالات به روز و علمی به سوالات شما پاسخ دهد.

 

با کلیک بر روی تبلیغ زیر و مشاهده آن به وبسایت علم بدن کمک می‌کنید تا همیشه مطالب بروز و باکیفیتی را ارایه دهد.

1.

Hawley JA and Burke LM. "Effect of meal frequency and timing on physical performance. - PubMed - NCBI". Br J Nutr. 1997 Apr;77 Suppl 1:S91-103. Review[PubMed]

2.

"International society of sports nutrition position stand: nutrient timing".[PubMed]

3.

Gollnick PD and Matoba H. "Role of carbohydrate in exercise. - PubMed - NCBI". Clin Sports Med. 1984 Jul;3(3):583-93.[PubMed]

4.

Coyle EF , et al. "Muscle glycogen utilization during prolonged strenuous exercise when fed carbohydrate. - PubMed - NCBI". J Appl Physiol (1985). 1986 Jul;61(1):165-72. Research Support, Non-U.S. Gov't[PubMed]

5.

Coyle EF , et al. "Substrate usage during prolonged exercise following a preexercise meal. - PubMed - NCBI". J Appl Physiol (1985). 1985 Aug;59(2):429-33. Research Support, Non-U.S. Gov't[PubMed]

6.

"No information Available".[link]

7.

Bussau VA , et al. "Carbohydrate loading in human muscle: an improved 1 day protocol. - PubMed - NCBI". Eur J Appl Physiol. 2002 Jul;87(3):290-5. Epub 2002 May 28. Clinical Trial; Comparative Study; Research Support, Non-U.S. Gov't[PubMed]

8.

Goforth HW Jr , et al. "Effects of depletion exercise and light training on muscle glycogen supercompensation in men. - PubMed - NCBI". Am J Physiol Endocrinol Metab. 2003 Dec;285(6):E1304-11. Epub 2003 Aug 5. Clinical Trial; Comparative Study; Controlled Clinical Trial; Research Support, Non-U.S. Gov't; Research Support, U.S. Gov't, Non-P.H.S.; Research Support, U.S. Gov't, P.H.S.[PubMed]

9.

Willoughby DS , et al. "Effects of resistance training and protein plus amino acid supplementation on muscle anabolism, mass, and strength. - PubMed - NCBI". Amino Acids. 2007;32(4):467-77. Epub 2006 Sep 20. Randomized Controlled Trial[PubMed]

10.

Tipton KD , et al. "Timing of amino acid-carbohydrate ingestion alters anabolic response of muscle to resistance exercise. - PubMed - NCBI". Am J Physiol Endocrinol Metab. 2001 Aug;281(2):E197-206. Clinical Trial; Research Support, Non-U.S. Gov't; Research Support, U.S. Gov't, P.H.S.[PubMed]

11.

Tipton KD , et al. "Stimulation of net muscle protein synthesis by whey protein ingestion before and after exercise. - PubMed - NCBI". Am J Physiol Endocrinol Metab. 2007 Jan;292(1):E71-6. Epub 2006 Aug 8. Comparative Study; Randomized Controlled Trial; Research Support, N.I.H., Extramural[PubMed]

12.

Kraemer WJ , et al. "Effects of a multi-nutrient supplement on exercise performance and hormonal responses to resistance exercise. - PubMed - NCBI". Eur J Appl Physiol. 2007 Nov;101(5):637-46. Epub 2007 Aug 16. Randomized Controlled Trial; Research Support, Non-U.S. Gov't[PubMed]

13.

Cribb PJ and Hayes A. "Effects of supplement timing and resistance exercise on skeletal muscle hypertrophy. - PubMed - NCBI". Med Sci Sports Exerc. 2006 Nov;38(11):1918-25. Randomized Controlled Trial[PubMed]

14.

Lowery LM. "Dietary fat and sports nutrition: a primer. - PubMed - NCBI". J Sports Sci Med. 2004 Sep 1;3(3):106-17. eCollection 2004 Sep. Review[PubMed]

15.

Venkatraman JT , et al. "Effects of dietary fat and endurance exercise on plasma cortisol, prostaglandin E2, interferon-gamma and lipid peroxides in runners. - PubMed - NCBI". J Am Coll Nutr. 2001 Oct;20(5):529-36.[PubMed]

16.

Stepto NK , et al. "Effect of short-term fat adaptation on high-intensity training. - PubMed - NCBI". Med Sci Sports Exerc. 2002 Mar;34(3):449-55. Clinical Trial; Randomized Controlled Trial; Research Support, Non-U.S. Gov't[PubMed]

17.

Maughan RJ. "Nutritional ergogenic aids and exercise performance. - PubMed - NCBI". Nutr Res Rev. 1999 Dec;12(2):255-80. doi: 10.1079/095442299108728956.[PubMed]

18.

Antonio J and Ciccone V. "The effects of pre versus post workout supplementation of creatine monohydrate on body composition and strength. - PubMed - NCBI". J Int Soc Sports Nutr. 2013 Aug 6;10:36. doi: 10.1186/1550-2783-10-36. eCollection 2013.[PubMed]

19.

Kim J , et al. "Nutrition Supplements to Stimulate Lipolysis: A Review in Relation to Endurance Exercise Capacity. - PubMed - NCBI". J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2016;62(3):141-61. doi: 10.3177/jnsv.62.141. Review[PubMed]

20.

Goldstein ER , et al. "International society of sports nutrition position stand: caffeine and performance. - PubMed - NCBI". J Int Soc Sports Nutr. 2010 Jan 27;7(1):5. doi: 10.1186/1550-2783-7-5.[PubMed]

21.

Shimomura Y , et al. "Exercise promotes BCAA catabolism: effects of BCAA supplementation on skeletal muscle during exercise. - PubMed - NCBI". J Nutr. 2004 Jun;134(6 Suppl):1583S-1587S. doi: 10.1093/jn/134.6.1583S. Review[PubMed]

22.

"International society of sports nutrition position stand: Beta-Alanine".[PubMed]

23.

Ghiasvand R , et al. "Effects of Six Weeks of β-alanine Administration on VO(2) max, Time to Exhaustion and Lactate Concentrations in Physical Education Students. - PubMed - NCBI". Int J Prev Med. 2012 Aug;3(8):559-63.[PubMed]

24.

Hoffman JR , et al. "Short-duration beta-alanine supplementation increases training volume and reduces subjective feelings of fatigue in college football players. - PubMed - NCBI". Nutr Res. 2008 Jan;28(1):31-5. doi: 10.1016/j.nutres.2007.11.004. Randomized Controlled Trial; Research Support, Non-U.S. Gov't[PubMed]

25.

Stellingwerff T , et al. "Effect of two β-alanine dosing protocols on muscle carnosine synthesis and washout. - PubMed - NCBI". Amino Acids. 2012 Jun;42(6):2461-72. doi: 10.1007/s00726-011-1054-4. Epub 2011 Aug 17. Randomized Controlled Trial; Research Support, Non-U.S. Gov't[PubMed]

26.

Spradley BD , et al. "Ingesting a pre-workout supplement containing caffeine, B-vitamins, amino acids, creatine, and beta-alanine before exercise delays fatigue while im... - PubMed - NCBI". Nutr Metab (Lond). 2012 Mar 30;9:28. doi: 10.1186/1743-7075-9-28.[PubMed]

27.

Martinez N , et al. "The effect of acute pre-workout supplementation on power and strength performance. - PubMed - NCBI". J Int Soc Sports Nutr. 2016 Jul 16;13:29. doi: 10.1186/s12970-016-0138-7. eCollection 2016. Randomized Controlled Trial[PubMed]

28.

Maughan RJ. "Investigating the associations between hydration and exercise performance: methodology and limitations. - PubMed - NCBI". Nutr Rev. 2012 Nov;70 Suppl 2:S128-31. doi: 10.1111/j.1753-4887.2012.00536.x. Research Support, Non-U.S. Gov't; Review[PubMed]

29.

Casa DJ , et al. "National athletic trainers' association position statement: fluid replacement for athletes. - PubMed - NCBI". J Athl Train. 2000 Apr;35(2):212-24.[PubMed]

30.

Stearns RL , et al. "Influence of hydration status on pacing during trail running in the heat. - PubMed - NCBI". J Strength Cond Res. 2009 Dec;23(9):2533-41. doi: 10.1519/JSC.0b013e3181b73c3f. Randomized Controlled Trial; Research Support, Non-U.S. Gov't[PubMed]

31.

Barr SI. "Effects of dehydration on exercise performance. - PubMed - NCBI". Can J Appl Physiol. 1999 Apr;24(2):164-72. Review[PubMed]

32.

American College of Sports Medicine , et al. "American College of Sports Medicine position stand. Exercise and fluid replacement. - PubMed - NCBI". Med Sci Sports Exerc. 2007 Feb;39(2):377-90. Practice Guideline; Review[PubMed]

33.

Castro-Sepulveda M , et al. "Effects of Beer, Non-Alcoholic Beer and Water Consumption before Exercise on Fluid and Electrolyte Homeostasis in Athletes. - PubMed - NCBI". Nutrients. 2016 Jun 7;8(6). pii: E345. doi: 10.3390/nu8060345. Randomized Controlled Trial[PubMed]

عباد رمضان‌زاده ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
دیدگاه کاربران