ثبت رضایتمندی
ثبت دیدگاه
تغذیه

سوال روز: سنتز پروتئین عضلات چیست؟

عباد رمضان‌زاده ۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۴ ۳ دقیقه مطالعه
فهرست عناوین:

اگر اهل مطالعه در زمینه ورزش باشید حتما به عبارت "سنتز پروتئین عضلات" برخورده اید. سنتز پروتئین عضلات فرایندی است که در بسیاری از مقالات علمی ورزشی به  آن اشاره شده و از مزایای آن یاد می شود. اما آمارها نشان می دهد که بسیاری از مخاطبین این مقالات نمی دانند که سنتز پروتئین عضلات در حقیقت چیست و چگونه صورت می گیرد. بنابراین در مجله ورزشی علم بدن صلاح دانستیم تا با پرداختن به این موضوع سوالات در این زمینه را برطف کنیم.

سنتز پروتئین عضلات چیست؟

از زبان علمی، سنتز پروتئین فرایندی است که طی آن سلول ها با استفاده از DNA و RNA و آنزیم ها مولکول های پروتئین را می سازند. اما اگر بخواهیم به زبان ساده تر توضیح دهیم سنتز پروتئین فرایندی است که طی آن بدن شما از اسیدهای آمینه موجود در پروتئین ها استفاده می کند تا عضله جدید بسازد.

در طول یک روز، بدن شما در بین دو فرایند نواسان دارد: ساختن، که تحت عنوان سنتز پروتئین یا " آنابولیسم " نیز شناخته می شود و تجزیه که به آن کاتابولیسم نیز می گویند.

بعد از دریافت یک مکمل پروتئینی تا مدت زمان کوتاهی میزان اسیدهای آمینه موجود در خون شما بالا خواهد بود. در طول این دوره زمانی سنتز پروتئین عضلات در بدن شما بیشتر از مقدار معمول تحریک می شود.

تمرینات سخت و مقاومت فرایندی کاتابولیکی بوده که عضلات شما طی آن دچار آسیب شده و تجزیه می شوند. اما بلافاصله پس از تمرین بدن شما دوباره روند آنابولیکی را طی کرده و شروع به ترمیم آسیب ها می‌کند.

دریافت اسیدهای آمینه یا وعده های غذایی با کربوهیدرات کافی قبل و بعد تمرین می تواند این روند را آغاز کرده و آن را تسریع ببخشد. اگر نمی دانید که  باید برای دریافت اسیدهای آمینه قبل و بعد از تمرین به سراغ مکمل های ورزشی بروید یا آن‌ها را از غذا دریافت کنید می‌توانید راهنما مجله ورزشی علم بدن برای دریافت اسید های آمینه را مطالعه کنید.

امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. اگر سوالات بیشتری در ذهن خود دارید آن ها را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. مجله ورزشی علم بدن آماده است که با ارائه مطالب به روز و علمی به سوالات شما پاسخ دهد.

  شما همراهان گرامی مجله ورزشی علم بدن همچنین می توانید با مراجعه به کانال تلگرامی ما از آخرین مقالات و مطالب مجله مطلع شوید.

با کلیک بر روی تبلیغ زیر و مشاهده آن به وبسایت علم بدن کمک می‌کنید تا همیشه مطالب بروز و باکیفیتی را ارایه دهد.

عباد رمضان‌زاده ۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۴
دیدگاه کاربران