ثبت رضایتمندی
ثبت دیدگاه
تغذیه

آیا غذا خوردن قبل یا بعد از تمرین ضروری است؟

عباد رمضان‌زاده ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰ ۱۸ دقیقه مطالعه
فهرست عناوین:

مربی‌ها و متخصصان ورزشی همواره در مورد اهمیت غذا خوردن قبل و بعد از جلسه ورزشی موعظه می‌کنند و تقریبا اکثر افراد معتقدند که وعده‌های قبل و بعد از تمرین مهم‌ترین وعده‌های غذایی یک ورزشکار هستند. اما آیا این مسئله واقعا حقیقت دارد و حتما باید قبل یا بعد از تمرین غذا بخوریم؟ آیا غذا خوردن قبل و بعد تمرین مهم‌تر است یا کل کالری روزانه‌ای که از رژیم غذایی خود دریافت می‌کنیم؟ در ادامه این مقاله از مجله ورزشی عملی بدن قصد داریم با پاسخ به این سوالات و سوالات مشابه این مسئله را بررسی کنیم که آیا غذا خوردن قبل تمرین و بعد تمرین واقعا ضروری است یا خیر؛ با ما همراه باشید.

غذا خوردن و یا نخوردن پیش از ورزش

مطالعات نشان دادهاند که بدن انسان بر اساس اینکه شما قبل از ورزش غذا می‌خورید یا نه به ورزش کردن متفاوت واکنش نشان می‌دهد.

 ورزش بدون غذا خوردن باعث افزایش توانایی بدن در استفاده از چربی به عنوان سوخت می‌شود.

منابع اصلی سوخت بدن شما چربی و کربوهیدرات‌ها هستند.

چربی به عنوان تری گلیسیرید در بافت چربی ذخیره می‌شود؛ در حالی که کربوهیدرات در عضلات و کبد به عنوان مولکولی به نام گلیکوژن ذخیره می‌شود. همچنین کربوهیدرات‌ها به صورت قند خون نیز موجود هستند.

مطالعات نشان می‌دهند که اگر قبل از ورزش غذا بخورید قند خونتان پیش و هنگام تمرین بالا می‌رود[۱، ۲]

البته، بیشتر وعده ‌های غذایی استفاده شده قبل از تمرین در این‌ مطالعات عمدتا از کربوهیدرات‌ها بودند که بدن در هنگام ورزش از آن‌ها برای انرژی استفاده می‌کرده و حصول چنین نتیجه‌ای کاملا منطقی به نظر می‌رسد.

هنگام ورزش با معده خالی، بیشتر انرژی مورد نیاز شما با تجزیه چربی بدن تأمین می‌شود.

مطالعه‌ای بر روی 273 شرکت کننده نشان داد که چربی سوزی بیشری بویسله تمرین با شکم خالی حاصل می‌شود اما ورزش با شکم غیرخالی سبب افزایش میزان گلوکز و انسولین خواهد شد[۳].

این تفاوت صورت بین متابولیسم کربوهیدرات و چربی بخشی از عملکرد طبیعی بدن  است تا با دو حالت متفاوت تمرین با شکم خالی و یا غیر خالی کنار بیاید[۴].

تمرین با شکم خالی حتما به چربی سوزی منجر نخواهد شد

با توجه به اینکه بدن شما هنگام تمرین با شکم خالی چربی بیشتری برای تولید انرژی می‌سوزاند، استفاده از این اثر برای چربی سوزی بلند مدت بسیار وسوسه انگیز خواهد بود.

یک مطالعه با مقایسه افردی که قبل تمرین غذا خورده بودند و افرادی که قبل تمرین غذا نخورده بودند به این نتیجه رسید که توانایی عضلات برای سوزاندن چربی هنگام ورزش و همچنین توانایی بدن برای  حفظ سطوح قند خون در گروهی که غذا نخوردند نسبت به گروهی که پیش از تمرین غذا خوردند بهبود یافته بود [۵].

به همین دلیل، برخی از محققان معتقدند که پاسخ بدن شما به ورزش با شکم خالی باعث ایجاد تغییرات مفید بیشتری در چربی بدن نسبت به ورزش بعد از خوردن غذا خواهد شد [۶].

با این وجود، علبرغم برخی شواهد نشان داده شده از فواید احتمالی ورزش با شکم خالی، مدرک محکم و قابل اتکا چندانی ‌مبنی بر اینکه ورزش با شکم خالی منجر به کاهش وزن یا کاهش چربی بیشتر می‌شود وجود ندارد[۷].

اگرچه تحقیقات محدودی در این زمینه انجام شده است، اما دو مطالعه هیچ تفاوتی در کاهش چربی بین زنانی که با شکم خالی ورزش کرده و کسانی که بعد از غذا خوردن ورزش می‌کردند نشان نداده است. [۸، ۹].

 

چکیده مطالب

پاسخ بدن شما به ورزش بر اساس اینکه آیا قبل از ورزش غذا می‌خورید یا خیر متفاوت است. ورزش با شکم خالی باعث می‌شود که بدن شما از چربی بیشتری برای تامین انرژی استفاده کند. با این حال، تحقیقات نشان نمی‌دهند که این به معنی کاهش بیشتر چربی بدن است

.

تاثیر غذا خوردن قبل از جلسه تمرینی بر روی عملکرد ورزشی

برخی تحقیقات تاثیر غذا خوردن قبل از تمرین را روی عملکرد ورزشی مورد بررسی قرار داده‌اند. یک بررسی روی 23 مطالعه در مورد اینکه آیا غذا خوردن قبل از ورزش باعث بهبود عملکرد می‌شود صورت گرفت [۱، ۱۰، ۱۱، ۱۲].

در بررسی سایر مطالعات نیز هیچ تفاوت عملکردی در تمرین هوازی اینتروال با شدت زیاد (HIIT) بین افرادی که پیش از تمرین غذا نمی‌خورند و افرادی که غذا می‌خوردند یافت نشد  [۱۳، ۱۴، ۱۵].

اگرچه اطلاعات محدودی درمورد تمرین با وزنه در دسترس است، اما برخی تحقیقات نشان ‌می‌دهد که ورزش با شکم خالی و غذا خوردن پیش از ورزش ممکن است نتایج مشابهی داشته باشند[۱۶].

یکی از دلایلی که فواید واضح خوردن غذا قبل از ورزش کوتاه مدت در این مطالعات دیده نشد؛ می‌تواند ذخیره انرژی توسط بدن باشد.

بدن شما تقریباً 2000 کالری به عنوان گلیکوژن و خیلی بیشتر چربی در بدن ذخیره ‌می‌کند [۱۷، ۱۸].

حتی اگر ساعت‌ها قبل از تمری نیز غذا نخورده باشید انرژی ذخیره شده بدن به شما این امکان را ‌می‌دهد که باز هم بتوانید ورزش کنید.

با این وجود، برخی مطالعات نشان داده است که مصرف وعده‌‌های غذایی حاوی کربوهیدرات یا مکمل ‌ورزشی قبل از تمرین مصرف موجب عملکرد ورزشی بهتر خواهد شد[۱۹، ۲۰، ۱].

در بیشتر مطالعاتی که نتیجه آن‌ها از فواید تغذیه قبل از ورزش حکایت می‌کند، بخش عمده‌ای از وعده غذایی مورد آزمایش را کربوهیدرات‌ها تشکیل می‌دهند.

بنابراین، مصرف کربوهیدرات‌‌های دیر  هضم  یا خوردن غذا چندین ساعت قبل از ورزش ممکن است برای عملکرد طولانی مدت مفید باشد.

تحقیقات بر روی ورزشکاران استقامتی، فواید دیگری برای خوردن یک وعده غذایی پر کربوهیدرات در  سه تا چهار ساعت قبل از ورزش را نشان داده ‌اند [۲۱].

همچنین ممکن است مصرف کربوهیدرات در یک ساعت قبل از ورزش برای فعالیت‌های طولانی مدت فوایدی داشته باشد. [۲۲].

به طور کلی، شواهد قوی‌تری در حمایت از فواید غذا خوردن قبل از ورزش طولانی مدت در مقایسه با ورزش با مدت زمان کمتر وجود دارد.

با این حال، برخی از مطالعات هم هیچ فایده ای از خوردن یک وعده غذایی قبل از ورزش را نشان ندادند[۱].

 

چکیده مطالب

با وجود اینکه که برخی مطالعات نتایج متفاوتی داشته‌اند اما خوردن غذا قبل از ورزش طولانی مدت احتمالاً مفید است. توصیه‌هایی برای مصرف یک وعده غذایی در سه ساعت یا بیشتر قبل از ورزش شده است اما  با این حال ممکن است مصرف غذا نزدیک به ورزش نیز فوایدی داشته باشد

.

 

اگر قبل از تمرین غذا نمی‌خورید، باید بعد از آن غذا بخورید

اگرچه اهمیت غذا خوردن قبل از تمرین ممکن است براساس شرایط متفاوت باشد اما اکثر دانشمندان هم نظر‌اند که خوردن غذا بعد از ورزش مفید است.

تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از مواد مغذی، به ویژه پروتئین و کربوهیدرات ‌ها،  می‌توانند به بدن شما کمک کنند تا پس از  ریکاوری شده و با تمرینات شما سازگار شود.

غذا خوردن بعد از ورزش در صورت ورزش کردن با شکم خالی!

اگر چند ساعت قبل از تمرین غذا بخورید، مواد مغذی خورده شده ممکن است در هنگام ورزش و بعد از آن با غلظت زیاد در خون  باقی بمانند [۲۳].

در این حالت، این مواد مغذی ‌می‌توانند به ریکاوری بدن کمک کنند. به عنوان مثال، از اسیدهای آمینه  ‌می‌توان برای ساخت پروتئین استفاده کرد و کربوهیدرات‌ها ‌می‌توانند ذخایر گلیکوژن بدن شما را دوباره پر کنند. [۲۴، ۲۵].

چه مدت بلافاصله بعد از ورزش غذا مصرف شود ؟

در حالی که غذا خوردن بعد از ورزش مهم است، برخی تحقیقات نشان داده  که ممکن است نیازی نباشد بلافاصله بعد از اینکه تمرین خود را تمام کردید غذا بخورید.

به عنوان مثال، یک مطالعه چگونگی بازیابی ذخایر کربوهیدرات (گلیکوژن) در عضله را پس از دو ساعت دوچرخه سواری بررسی کرد.   [۲۶].

در طی یک دوره آزمایشی، شرکت کنندگان بلافاصله بعد از ورزش شروع به خوردن غذا کردند، در حالی که در آزمایش دیگر دو ساعت بعد از اتمام تمرین برای خوردن غذا منتظر ماندند.

براساس نتیجه این مطالعه، هیچ تفاوتی در ریکاوری عضله در ذخیره کربوهیدرات طی هشت یا 24 ساعت پس از ورزش  وجود نداشته که این نشان  می‌دهد دو ساعت انتظار برای خوردن غذا نمی‌تواند به دوباره پر کردن عضلات شما از گلیکوژن آسیب بزند.

تحقیقات دیگری که اهمیت مصرف پروتئین را بلافاصله پس از ورزش بررسی ‌می‌کنند نتایج متفاوتی را نشان دادند.

با وجود اینکه که برخی مطالعات نشان  ‌می‌دهند که مصرف پروتئین بلافاصله پس از ورزش برای رشد عضلانی مفید است، اما برخی دیگر هیچ اثر مخربی در صورتی که چند ساعت منتظر بمانید نشان نمی‌دهند [۲۳].

بر اساس شواهد موجود، توصیه منطقی این است که در صورت امکان، بلافاصله پس از پایان جلسه تمرینی خود غذا بخورید. البته، اشاره مجدد به این مسئله خالی از لطف نیست که اگر ترجیح می‌دهید بدون مصرف غذا قبل از ورزش تمرین خود را شروع کنید، غذا خوردن بلافاصله بعد از تمرین از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

 

دریافت مواد مغذی در ساعات  نزدیک به ورزش مهم است. اگر قبل از ورزش غذا نمی‌خورید، سعی کنید به سرعت بعد از ورزش غذا بخورید. مصرف پروتئین  ‌می‌تواند به ترمیم عضلات و سایر بافت‌‌ها کمک کند  در حالی که کربوهیدرات‌ها  ‌می‌توانند ذخایر گلیکوژن شما را باز یابند.

تفاوت‌های شخصی

در حالی که مطالعات تأثیرات خوردن یا نخوردن قبل از ورزش را روشن کرده‌اند باز هم مهمترین عامل می‌تواند شرایط شخصی هر فرد باشد.

غذا خوردن قبل از ورزش ممکن است برای گروه‌های خاص، مانند ورزشکاران سطح بالا و کسانی که ورزش طولانی مدت انجام ‌می‌دهند، مهم‌تر باشد [۲۷].

با این حال، اکثر افراد فعال  می‌توانند هنگام ورزش با مصرف غذا یا بدون آن، پیشرفت زیادی داشته باشند.

بنابراین، اولویت شخصی شما در مورد زمان غذا خوردن نسبت به ورزش باید بیشترین نقش را در تصمیم گیری شما داشته باشد.

در بعضی از افراد  زود غذا خوردن قبل از ورزش ‌می‌تواند احساس کسلی یا حالت تهوع ایجاد کند و بعضی دیگر بدون مصرف غذا  قبل از تمرین ممکن است احساس ضعف و خستگی  ‌داشته باشند.

اگر صبح ورزش ‌می‌کنید فاصله زمانی بین ساعتی که از خواب بیدار می‌شود و ساعتی که ورزش را شروع می‌کنید ‌می‌تواند بر انتخاب شما تأثیر بگذارد.

اگر بلافاصله پس از بیدار شدن برای دویدن یا ورزش به بیرون از منزل  ‌می‌روید ممکن است بدنتان فرصت نداشته باشد که غذای را قبل از ورزش به طور صحیح هضم کند.

هر چقدر بین غذا خوردن و ورزش وقت کمتری داشته باشید، وعده غذایی قبل از ورزش باید سبک‌تر شود. رعایت این نکته می‌تواند به جلوگیری از احساس سیری و ناراحتی در هنگام ورزش کمک کند.

همانطور که بیان شد، مصرف مواد مغذی مفید مانند پروتئین بدون چربی و کربوهیدرات گرفته شده از غذاهای سرشار از مواد مغذی در ساعات نزدیک به ورزش مهم است.

با این حال، شما آزادی انتخاب دارید که آیا این‌ها را قبل یا بعد از ورزش، یا در هر دو  زمان مصرف کنید.

 

چکیده مطالب

اولویت شخصی باید تعیین کند که شما قبل یا بعد از ورزش غذا بخورید. غذا خوردن قبل از ورزش برای ورزشکاران سطح بالا و کسانی که برای مدت طولانی ورزش ‌می‌کنند مهمتر است، اما بدون توجه به این موارد، همه ‌می‌توانند از مزایای ورزش بهره‌مند شوند.  

 

کلام آخر

خوردن یا نخوردن قبل از ورزش یک دغدغه رایج است، خصوصاً برای کسانی که صبح زود بلافاصله بعد از بیدار شدن ورزش ‌می‌کنند.

اگرچه ورزش بدون غذا خوردن ‌می‌تواند توانایی بدن شما را جهت استفاده از چربی برای سوخت، افزایش دهد اما این لزوماً به از دست دادن بیشتر چربی بدن تبدیل نمی‌شود.

از نظر عملکرد، تحقیقات محدودی از مزایای غذا خوردن قبل از ورزش کوتاه مدت پشتیبانی می‌کنند  اما اهمیت غذا خوردن قبل از فعالیت ‌های طولانی تر بیشتر تایید شده است.

غذا خوردن قبل از ورزش نیز ممکن است برای ورزشکاران سطح بالایی که نمی‌خواهند در عملکردشان دچار مشکل شوند مهم‌تر باشد.

  لازم نیست حتما قبل از تمرین غذا بخورید بلکه دریافت مواد مغذی در ساعات نزدیک به  ورزش مهم است.

بنابراین، اگر قبل از ورزش غذا ‌نمی‌خورید، سعی کنید به زودی بعد از ورزش غذا بخورید.

به طور کلی، اولویت شخصی باید عامل اصلی هنگام تصمیم گیری در مورد خوردن یا نخوردن قبل از تمرین باشد.

امیدواریم این مطلب که در آن سعی کردیم اهمیت غذا خوردن یا نخوردن پیش از تمرین را بررسی کنیم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. اگر سوالی در زمینه علم ورزش ذهن شما را مشفول کرده می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا با ارائه مقالات علمی به سوال شما پاسخ داده شود.

با کلیک بر روی تبلیغ زیر و مشاهده آن به وبسایت علم بدن کمک می‌کنید تا همیشه مطالب بروز و باکیفیتی را ارایه دهد.

1.

"Effects of fasted vs fed-state exercise on performance and post-exercise metabolism: A systematic review and meta-analysis - PubMed". The effects of nutrition on exercise metabolism and performance remain an important topic among sports scientists, clinical, and athletic populations. Recently, fasted exercise has garnered interest as a beneficial stimulus which induces superior metabolic adaptations to fed exercise in key peripher …[PubMed]

2.

"Comparison of the effects of pre-exercise feeding of glucose, glycerol and placebo on endurance and fuel homeostasis in man | SpringerLink". Six men were studied during exercise to exhaustion on a cycle ergometer at 73% of[link]

3.

"Effects of aerobic exercise performed in fasted v. fed state on fat and carbohydrate metabolism in adults: a systematic review and meta-analysis - PubMed". This study aimed to verify the effect of aerobic exercise performed in the fasted v. fed states on fat and carbohydrate metabolism in adults. Searches were conducted in March 2015, and updated in July 2016, using PubMed®, Scopus and Cochrane databases (terms: 'fasting', 'exercise', 'aerobic exercise …[PubMed]

4.

"Adaptive reciprocity of lipid and glucose metabolism in human short-term starvation - PubMed". The human organism has tools to cope with metabolic challenges like starvation that are crucial for survival. Lipolysis, lipid oxidation, ketone body synthesis, tailored endogenous glucose production and uptake, and decreased glucose oxidation serve to protect against excessive erosion of protein ma …[PubMed]

5.

"Beneficial metabolic adaptations due to endurance exercise training in the fasted state - PubMed". Training with limited carbohydrate availability can stimulate adaptations in muscle cells to facilitate energy production via fat oxidation. Here we investigated the effect of consistent training in the fasted state, vs. training in the fed state, on muscle metabolism and substrate selection during …[PubMed]

6.

"No information Available".[link]

7.

"JFMK | Free Full-Text | Effect of Overnight Fasted Exercise on Weight Loss and Body Composition: A Systematic Review and Meta-Analysis". It remains unclear whether training in fasted compared to fed states leads to greater weight loss and whether this practice results in beneficial or detrimental changes in body composition. We conducted a systematic review to examine the effect of overnight-fasted versus fed exercise on weight loss and body composition. Seven electronic databases were searched using terms related to fasting and exercise. Inclusion criteria were: randomised and non-randomised comparative studies; published in English; included healthy adults; compared exercise following an overnight fast to exercise in a fed state; used a standardized pre-exercise meal for the fed condition; and measured body mass and/or body composition. A total of five studies were included involving 96 participants. Intra-group analysis for the effect of fasted and fed aerobic exercise revealed trivial to small effect sizes on body mass. The inter-group effect for the interventions on body mass was trivial. Intra-group effects were small for % body fat and trivial for lean mass in females, with trivial effects also found for the inter-groups analyses. Whilst this is the first systematic review and meta-analysis to investigate this topic, caution is warranted when interpreting the findings due to the limited number of studies and hence insufficient data.[link]

8.

"Interval training in the fed or fasted state improves body composition and muscle oxidative capacity in overweight women - PubMed". Short-term low-volume HIT is a time-efficient strategy to improve body composition and muscle oxidative capacity in overweight/obese women, but fed- versus fasted-state training does not alter this response.[PubMed]

9.

"Body composition changes associated with fasted versus non-fasted aerobic exercise - PubMed". It has been hypothesized that performing aerobic exercise after an overnight fast accelerates the loss of body fat. The purpose of this study was to investigate changes in fat mass and fat-free mass following four weeks of volume-equated fasted versus fed aerobic exercise in young women adhering to …[PubMed]

10.

"Effects of pre-exercise ingestion of differing amounts of carbohydrate on subsequent metabolism and cycling performance | SpringerLink". Studies on the effect of the pre-exercise ingestion of carbohydrate on metabolism and performance have produced conflicting results, perhaps because of di[link]

11.

"No information Available".[link]

12.

"Oat, Wheat or Corn Cereal Ingestion before Exercise Alters Metabolism in Humans | The Journal of Nutrition | Oxford Academic". Abstract. This study was designed to determine metabolic and physical performance responses to ingestion of pre-exercise meals with different macronutrient and[link]

13.

"520 Origin Error".[link]

14.

"Effect of Low- and High-Glycemic-Index Meals on Metabolism and Performance During High-Intensity, Intermittent Exercise in: International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism Volume 20 I".[link]

15.

"No information Available".[link]

16.

"Effect of fed- versus fasted state resistance training during Ramadan on body composition and selected metabolic parameters in bodybuilders".[PubMed]

17.

"Four grams of glucose".[PubMed]

18.

"The Body's Fuel Sources – Human Kinetics". Our ability to run, bicycle, ski, swim, and row hinges on the capacity of the body to extract energy from ingested food.[link]

19.

"No information Available".[link]

20.

"Carbohydrate feedings 1 h before exercise improves cycling performance | The American Journal of Clinical Nutrition | Oxford Academic". Abstract. The effects of consuming two different amounts of liquid carbohydrate 1 h before exercise on the metabolic responses during exercise and on exercise p[link]

21.

"Nutrition for endurance sports: marathon, triathlon, and road cycling - PubMed". Endurance sports are increasing in popularity and athletes at all levels are looking for ways to optimize their performance by training and nutrition. For endurance exercise lasting 30 min or more, the most likely contributors to fatigue are dehydration and carbohydrate depletion, whereas gastrointe …[PubMed]

22.

"The myths surrounding pre-exercise carbohydrate feeding - PubMed". It can be concluded that advice to avoid carbohydrate feeding in the hour before exercise is unfounded. Nevertheless athletes may develop symptoms similar to those of hypoglycaemia, even though they are rarely linked to actual low glucose concentrations. An individual approach may therefore be neces …[PubMed]

23.

"Nutrient timing revisited: is there a post-exercise anabolic window? | Journal of the International Society of Sports Nutrition | Full Text". Nutrient timing is a popular nutritional strategy that involves the consumption of combinations of nutrients--primarily protein and carbohydrate--in and around an exercise session. Some have claimed that this approach can produce dramatic improvements in body composition. It has even been postulated that the timing of nutritional consumption may be more important than the absolute daily intake of nutrients. The post-exercise period is widely considered the most critical part of nutrient timing. Theoretically, consuming the proper ratio of nutrients during this time not only initiates the rebuilding of damaged muscle tissue and restoration of energy reserves, but it does so in a supercompensated fashion that enhances both body composition and exercise performance. Several researchers have made reference to an anabolic “window of opportunity” whereby a limited time exists after training to optimize training-related muscular adaptations. However, the importance - and even the existence - of a post-exercise ‘window’ can vary according to a number of factors. Not only is nutrient timing research open to question in terms of applicability, but recent evidence has directly challenged the classical view of the relevance of post-exercise nutritional intake with respect to anabolism. Therefore, the purpose of this paper will be twofold: 1) to review the existing literature on the effects of nutrient timing with respect to post-exercise muscular adaptations, and; 2) to draw relevant conclusions that allow practical, evidence-based nutritional recommendations to be made for maximizing the anabolic response to exercise.[link]

24.

"Recent Perspectives Regarding the Role of Dietary Protein for the Promotion of Muscle Hypertrophy with Resistance Exercise Training - PubMed". Skeletal muscle supports locomotion and serves as the largest site of postprandial glucose disposal; thus it is a critical organ for physical and metabolic health. Skeletal muscle mass is regulated by the processes of muscle protein synthesis (MPS) and muscle protein breakdown (MPB), both of which a …[PubMed]

25.

"Muscle protein synthesis and gene expression during recovery from aerobic exercise in the fasted and fed states - PubMed". The purpose of this investigation was to assess mixed-muscle fractional synthesis rate (FSR) and the expression of genes involved in skeletal muscle remodeling after aerobic exercise in the fasted and fed states. Eight recreationally active males (25 ± 1 yr; Vo(2 max): 52 ± 2 ml·kg(-1)·min(-1)) perf …[PubMed]

26.

"Just a moment...".[link]

27.

"Position of the Academy of Nutrition and Dietetics, Dietitians of Canada, and the American College of Sports Medicine: Nutrition and Athletic Performance - PubMed". It is the position of the Academy of Nutrition and Dietetics (Academy), Dietitians of Canada (DC), and the American College of Sports Medicine (ACSM) that the performance of, and recovery from, sporting activities are enhanced by well-chosen nutrition strategies. These organizations provide guidelin …[PubMed]

عباد رمضان‌زاده ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰
دیدگاه کاربران